Iako lubenica slovi za najtraženije sezonsko voće, ove godine domaći proizvođači suočavaju se s drastično smanjenom potražnjom. Na čapljinskoj veletržnici zalihe rastu, a kupaca je sve manje. Proizvođači ističu kako su prisiljeni prodavati svoje lubenice po rekordno niskim cijenama, ponajviše zbog uvoza iz inozemstva koji je, kako kažu, uništio domaće tržište.
– Je li ovo grjehota da ovako stoji i da se ne može prodati zbog tuđeg uvoza, pita se jedan od proizvođača dok promatra nepokupljene lubenice.
– Ovo je smišljeno urađeno da nas poljoprivrednika više nema, nitko se za nas ne brine, ogorčeno dodaje Ivan Bojka iz Ljubuškog.
Iako je ovogodišnja ponuda lubenica dobra, potražnja ne prati proizvodnju. Cijene su toliko niske da većina proizvođača posluje s gubitkom.
– Imate nešto slabiju robu i po 20 pfeninga, a prva klasa ide do pola marke. I tu ste opet u minusu, upozorava Ante Tomić.
– Na čapljinskoj veletržnici lubenicu prodajemo za 25 pfeninga. Otkad znam za sebe, u 72 godine ovo nikad nisam doživio, dodaje Bojka.
Slična situacija je i kod drugih proizvođača.
– Proizvodimo redovito, ali ove godine to je – ništa. Ne može se ni trošak pokriti, kaže Stanko Petrušić iz Otoka.
– Cijene su niske, prodaja slaba, ne znamo gdje se roba uopće prodaje jer ovdje stoji, dodaje Jure Grgić.
Najveću prijetnju domaćim lubenicama proizvođači vide u uvozu.
– Uvoz sruši sve. Mi proizvodimo s velikim trudom, a nemamo nikakve koristi, kaže Petrušić.
– Uvoz iz Turske, Albanije… ja sam ove godine proizveo 30 vagona i neću moći pokriti ni troškove, upozorava Bojka.
Posebno ih boli činjenica da unatoč kvaliteti, domaće lubenice ostaju nepokupljene.
– Albanske lubenice otrovale su narod, sad ni naše ne žele, a ovo je eko hrana. Jutros sam dovezao dvije tone, prodao samo 700 kilograma po 30 pfeninga. Ostalo stoji, poručuje Bojka.
Zbog svega navedenog, mnogi proizvođači razmišljaju o odustajanju.
– Sela su pusta, sve manje ljudi se bavi proizvodnjom, a benefita nema. Ovo ovako više nema smisla, zaključuju domaći uzgajivači, razočarani što njihova mukotrpna proizvodnja više nema tržište.
RTV HB
+ There are no comments
Add yours