Zdrav i plodan vrt u srpnju: Pročitajte korisne savjete agronoma Marka Bilića

Estimated read time 4 min read

Piše: Antonela Marinović Musa / Bolji Ljubuški

Uslijed visokih temperatura u srpnju, koje nisu neuobičajene za naše područje, vrtlari itekako imaju posla, kako bi njihovi vrtovi bili zdravi i donosili obilje zdravih plodova. Među njima svakako vrijedi izdvojiti rajčice, paprike, krastavce, tikvice, patlidžane, krumpir… koji su zastupljeni u svakom hercegovačkom vrtu.

Put od sadnje do berbe često je isprepleten brojnim izazovima, a u ovom razdoblju najviše pozornosti posvećuje se zalijevanju, kao i zaštititi kultura od gljivičnih bolesti poput plamenjače, pepelnice i slično. O ovoj temi razgovarali smo s agronomom Markom Bilićem, koji nam je otkrio nekoliko važnih savjeta kako bismo očuvali bujnost i raznolikost naših vrtova.

Pravilan tretman

„Na nekim povrtnim vrstama u ovom razdoblju uočljiv je tzv. crveni pauk, stoga je bitna primjena sredstava poput akaricida (Apache, Vargas Ultra) namijenjenih za suzbijanje štetnih grinja. Pritom je bitno paziti na karencu, odnosno vrijeme koje mora proći od trenutka primjene pesticida u poljoprivrednoj proizvodnji do trenutka kada se plod smatra sigurnim za upotrebu. Također je bitno pogoditi pravo vrijeme tretiranja, tj. tretirati biljke prije padalina ili iza kišnog razdoblja, po mogućnosti sa što kraćom karencom. Ono što mnogima predstavlja problem je upravo karenca, s obzirom na to da nije jednaka za svaku biljnu vrstu. Upravo zbog toga je dobro savjetovati se s agronomima i već prilikom proljeća razdvojiti kulture za sadnju“, kazao je Bilić.

Što se tiče svih povrtnih kultura, tijekom ljeta potrebno je češće navodnjavanje, iako treba imati na umu da neke biljke traže veću, a neke manju koncentraciju vode. Primjerice, paprika je vrsta koja traži više vode za razliku od rajčice koju ne treba pretjerano navodnjavati, budući da ima dubok korijenov sustav. Također, tijekom suše neophodno je zaštititi kulture od jakog sunca, a za to su najprikladnije zelene mreže koje pomažu u smanjenju sunčeve svjetlosti u određenom prostoru.

Tijekom druge polovine mjeseca srpnja, na području Hercegovine sade se i mnoge vrste kupusnjača, a posebno kupus, raštika, kelj, cvjetača, brokula…

„Većina kupusnjača bolje uspijeva u jesensko–zimskom razdoblju, ujedno zahtijevaju i obilje vode, na što posebno treba obratiti pozornost. Kupusnjače, naime, imaju vegetaciju od 60 do 90 dana te su vrlo otporne na niske temperature. Najbolje uspijevaju u prozračnim tlima te je vrlo važno odrediti pravilan plodored, kako bi se smanjila pojava bolesti i štetnika, ali i reducirala uporaba pesticida“, naglasio je naš sugovornik.

Proizvodi na prirodnoj bazi

Srpanj je mjesec kada je potrebno voditi računa i o pravilnom skladištenju krumpira, koji se treba držati u hladnim prostorijama, kako ne bi došlo do ponovnog klijanja.

„U poljoprivrednim ljekarnama možete naći proizvode na prirodnoj bazi, a jedan od onih koje bih preporučio je Desecal koji se sastoji od fosiliziranih, vapnenastih i mikroniziranih morskih algi“, istaknuo je Bilić.

U ovom razdoblju također valja pripaziti i na pravilan tretman maslina i vinove loze.

„Grožđe je potrebno zaštititi od truleži, a u tome su najuspješnija sredstva (Switch, Pyrus, Teldor). Ako dođe do određenih promjena na listu, masline je, pak, potrebno zaštititi nekim od insekticida (Cythrin Max, Karate Zeon), a to možemo učiniti dodavanjem aminokiselina, odnosno tečne prehrane, kako bi ostale u što boljoj formi te iznijele plod bez oštećenja. U vinogradima također treba odraditi polijevanje aminokiselinama i sredstvima na bazi bakra (Cyclo R, Oxitec Hi Bio, Leram Hi Bio), a to je preporučljivo u večernjim satima ili rano ujutro. Bitno je znati da aminokiseline i preparate na bazi bakra nikako ne smijete miješati“, zaključio je naš sugovornik.

 

 

MOŽDA TI SE SVIDI

Više od autora

+ There are no comments

Add yours